تدریس خصوصی آمار
خرداد ۵, ۱۳۹۸
تدریس خصوصی شیمی
خرداد ۵, ۱۳۹۸

معلم خصوصی هندسه

تاریخچه هندسه

کلمه هندسه در زمان قدیم توسط مصریان و بابلیان کشف شده بود. هنگامی که در مصر هر سال رودخانه نیل طغیان می‌کرد و نواحی اطراف رودخانه را سیل فرا می‌گرفت، این اتفاق باعث می‌شد که تمام علائم مرزی میان املاک و زمین اشخاص از بین می‌رفت و نیاز شد تا هر کس مساحت زمین خود را اندازه گیری کند. در آن زمان مصریان با روش علامت گذاری زمین با استفاده از تیرک و طناب در محل خاکی فرو می‌کردند و طناب بین این تیرک ها به یکدیگر وصل می‌شدند و به این طریق برای هر شخص محلی برای قرار گیری زمین مشخص می‌شد.

هندسه در آغاز به تجربه‌ها و دانسته‌های پراکنده اطلاق می شد اما به مرور زمان در مورد طول، زاویه و مساحت مورد بررسی قرار گرفت. اما برخی از این دانسته‌های تجربی بسیار پیشرفته بودند به طور مثال در آن زمان هم مصریان و هم بابلیان قضیه فیثاقورث را 1500 سال قبل از خود فیثاقورث میدانستند.

یونانیان هندسه را جزء دانسته‌های ارزشمند می‌دانستند و این مفاهیم را بر پایه استدلال قرار داده بودند. برای آنان هندسه جزء مهم ترین دانش‌های روز بود و همه آنها مفاهیم آن را جزء دسته مجردی می‌دانستند که اشکال مادی فقط تقریبی از آن مفاهیم مجرد بود. حدوداً 600 سال قبل از میلاد مسیح یک معلم اهل ایونیا به نام طالس، چند قضیه از مفاهیم هندسه را به طور صحیح ثابت کرد.

در آن زمان دانشمندی به نام اقلیدس که در اسکندریه زندگی می‌کرد، هندسه را به صورت یک علم بیان نمود. او حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح، تمام نتایج هندسه را که تا آن زمان شناخته شده بود، یررسی کرد و آنها را به طور منظم، در یک مجموعه ۱۳ جلدی قرار داد. این کتابها که اصول هندسه نام داشتند، به مدت ۲ هزار سال در سراسر دنیا برای مطالعه هندسه به کار گرفته می‌شدند.

براساس این قوانین، هندسه اقلیدسی تکامل یافت. هر چه زمان می‌گذشت، شاخه‌های دیگری از هندسه توسط ریاضیدانان مختلف، توسعه می‌یافت. امروزه در بررسی علم هندسه انواع مختلف این علم را مانند هندسه تحلیلی و مثلثات، هندسه غیر اقلیدسی و هندسه فضایی مطالعه می‌کنیم.

در قرن دوم قبل از میلاد ریاضیدانی به نام هیپارک، مثلثات را اختراع کرد. او نخستین کسی بود که تقسیم بندی بابلی‌ها را برای پیرامون دایره پذیرفت. به این معنی که دایره را به ۳۶۰ درجه و درجه را به ۶۰ دقیقه و دقیقه را به ۶۰ قسمت برابر تقسیم کرد و جدولی براساس شعاع دایره به دست آورد که وترهای بعضی قوسها را به دست می‌داد و این قدیمی‌ترین جدول مثلثاتی است که تاکنون شناخته شده‌است.

بعد از آن دانشمندان هندی موجب پیشرفت علم ریاضی شدند. در رده پنجم میلادی آپاستامبا، در رده ششم، آریابهاتا، در رده هفتم، براهماگوپتا و در رده نهم، بهاسکارا در پیشرفت علم ریاضی بسیار مؤثر بودند.

 یادگیری هندسه به روش آنلاین

هندسه به عنوان یک مهارت پایه برای ریاضی محسوب می‌شود و در بسیاری از کشورها به عنوان اصلی ترین درس تدریس می‌شود. به همین دلیل باید اساتید انتخاب شده برای تدریس این درس از مهارت بالایی برخوردار باشند.

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی می‌توان تمام مفاهیم را به راحتی بدون صررف زمان و هزینه زیادی آموزش دید. اما این روش برای بسیاری از افراد جوابگو نیست و اینگونه از افراد تنها با آموزش فیزیکی می‌توانند مفاهیم را درک کنند. درس هندسه یکی از شاخه‌های درس ریاضی است که با مثال و حل تمرینات قابل فهم است به همین دلیل لازم است برای یادگیری بهتر و دقیق درس هندسه از کلاس‌ خصوصی با یک معلم خصوصی هندسه استفاده کنید.

روش تدریس خصوصی هندسه

هندسه شامل سر فصل‌ها و بخش‌های مختلفی است که هر کدام از آنها با مفهومی متفاوت قابل تدریس است. اما در ایران در تدریس اصولی از درس مشکلاتی وجود دارد و برخی از اساتید معتقدند که با روش‌های سنتی میتوانند این مفاهیم را به دانش آموزان آموزش دهند که این روند باعث کاهش انگیزه دانش آموزان و عدم موفقیت آنها برای یادگیری این درس می‌شود.

یکی از روش های تدریس هندسه مدل ونهیلی می‌باشد. مدل و نهیلی یک مدل یادگیری است که انواع متفاوتی دارد و تفکر هر دانش آموز نسبت به درس هندسه را تغیر می‌دهد. با استفاده از این روش دیگر هنگام تدریس دانش آموزان دچار سردگمی و گمراهی نمی‌شوند.

 

اساتید برتر هندسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *