معلم خصوصی عربی, در تدریس و علاقه مندی دانش آموزان به یادگیری این زبان نقش تعیین کننده خواهد داشت. از میان دروس راهنمایی و دبیرستان درس عربی به دلیل اینکه دانش آموزان تصور می کنند در آینده به آن هیچ نیازی ندارند و در زندگی روزمره هیچ جایگاهی ندارد و یک زبان بیگانه و کهنه است به یادگیری این زبان علاقه زیادی نشان نمی دهند. از آنجا که این زبان، زبان قرآن و پایه فرهنگ اسلامی عربی است و ادبیات فارسی با آن آمیخته شده است این زبان در تمامی سطوح آموزشی تدریس می شود.

بیشتر

ویژگی های مهم یک معلم خصوصی عربی:

 • معلم خصوصی عربی با آگاهی یافتن از تحقیقات و پژوهش های علمی می توانند پاسخگوی ذهن های خلاق و مستعد نسل جوان باشند.
 • مطالب آموزشی در گام های کوچک توسط معلم خصوصی عربی ارائه شود.
 • بعد از یادگیری هر مبحث بازخورد فوری داده شود یعنی بعد از هر یادگیری به دانش آموزان گفته شود که اطلاعات مورد نظر را درست یاد گرفته اند یا در آن اشکلاتی دارند یا خیر.
 • بکار گیری تاکتیک هایی برای ساده سازی مواد آموزشی تا به خاطر سپردن مطالب برای دانش اموزان بصورت عمقی انجام شود. رمز اینگونه یادگیری ها توجه به تفاوتهای فردی دانش آموزان است.
 • تشویق دانش اموزان و آسان جلوه دادن درس عربی
 • استفاده از کلمات اختصاری برای یادآوری قواعد
 • معلم خصوصی عربی می توانند با خواستن دانش آموزان و انجام پیش مطالعه در آنها ایجاد انگیزه در یادگیری شوند.

5 روش ایجادعلاقه و انگیزه توسط معلم خصوصی عربی برای یادگیری درس عربی:

 1. استفاده های از فیلمهای مهم آموزشی
 2. تهیه کتاب کار
 3. تهیه پوستر
 4. استفاده از فلش کارت
 5. تهیه نوارهای صوتی از کتاب درسی

بخش های مختلف آموزشی عربی در کنکور:

درس عربی کنکور از آن جهت که دومین درس دفترچه در آزمون کنکور است بسیار اهمیت دارد. و کلا شامل 25 سوال است و سوالات مطرح شده در آزمون به 3 بخش تقسیم می شود:

 • بخش اول: ترجمه و تعریب
 • بخش دوم: درک مطلب
 • بخش سوم: قواعد

بخش اول: ترجمه و تعریب

ترجمه و تعریب دارای یک سری تکنیک ها و نکات خاصی است که با تمرین می توان بر این  بخش تسلط یافت. از این بخش 8 سوال در کنکور مطرح می شود که شامل 7 سوال ترجمه عربی به فارسی و 1 سوال تعریب (ترجمه فارسی به عربی) است. برای یادگیری این بخش باید تمام لغات دروس عربی دوم، سوم، لغات متن درس و تمرین ها به خوبی فرا گرفته شود تا دایره لغات خود را افزایش دهید. این بخش شامل ضمایر و افعال می باشد.

بخش دوم : درک مطلب

یادگیری این بخش شاید کمی سخت به نظر برسد اما باید بر تمامی جملات که معنا و اصطلاحات خاصی هستند تسلط پیدا کنید. این جملات شامل آیات قران، احادیث، ضرب المثل ها و اشعار است.  از این بخش 9 سوال مطرح می شود. برای حل سوالات اعراب و حرکت گذاری باید به قواعد کاملا مسلط باشید.

سوالات درک مطلب شامل 4 عنوان: تعیین جمله درست یا غلط، مفهوم متن، عنوان مناسب برای متن و در موارد تکمیل جمله از روی مفهوم متن است.

بخش سوم: قواعد

شامل انواع اعراب، انواع جمله، منصوبات، نقض های مرفوع و مجرور و تبعی، اعراب فعل و نواسخ می باشد. با کمی حوصله و گذاشتن وقت می توان بر قواعد کلی مسلط شد. برای پاسخ گویی به سوالات این بخش ابتدا باید قواعد دوم و سوم به طور کامل مطالعه شود و سپس به حل تمرینات هر درس پرداخته شود. بعد از مطالعه هر مبحث از قواعد تست های کنکور سال های قبل را حل کنید تا تسلط خود را در این بخش بالا ببرید.

نکته: برای شروع مطالعه درس عربی ابتدا از بخش ترجمه شوع شود و سپس به سراغ مباحث وقت گیر بروید و تمامی لغات حفظ شود و تمرینات کتاب انجام شود. توصیه می شود بعد از مطالعه هر مبحث سوالات کنکور سالهای قبل در همه رشته ها حل شود و سپس به سراغ تست های تالیفی بروید. در هنگام مطالعه خلاصه ایی از مباحث تهیه کنید و در فواصل زمانی به مرور آنها بپردازید.

در کلاس های عمومی به دلیل کم بودن وقت و تعداد زیاد دانش آموزان فرصت کافی برای یادگیری و تمرین وجود ندارد و از کیفیت آموزشی کلاس کاسته می شود، بهترین انتخاب برای افرادی که قصد دارند زبان عربی را به بهترین شکل یاد بگیرند شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی عربی است به دلیل اینکه معلم خصوصی با آگاه بودن از نقاط قوت و ضعف شما در مباحث به شما کمک خواهد کرد و اینکه میداند کدام بخش ها مهمتره بوده و بیشتر بر روی آنها تمرکز کنید و زبان عربی را سریعتر فرا گیرید.

کمتر